Geleneksel ‘İslam’ fıkhı, zina suçunu işleyenlerle ilgili şu cezayı öngörüyor; 

Zinanın cezası, fiili işleyenin evli veya bekâr oluşuna, İslâmî emir ve yasaklarla yükümlü bulunup bulunmamasına göre kısımlara ayrılır. Dayak, taşla öldürme, sürgün ve İslâm devletinin koyacağı ta'zir cezası bunlar arasındadır.

Yüz Değnek Cezası

Bekâr erkekle bekâr kadının zina etmesi halinde, ceza her birine yüz değnek vurulmasıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Zina eden kadın ve erkekten her birine yüz değnek vurun" (Nûr Suresi, 34/2).

Yine bu konuda şu hadisleri delil getiriyorlar; 

Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Zinanın hükmünü benden öğrenin. Allah o kadınlara bir çıkar yol gösterdi. Bekârla bekâr zina ederse yüz değnek ve bir yıl sürgün; evli ile evliye yüz değnek ve recim vardır" (İbn Mâce, Hudûd, 7; Müslim, Hudûd, 12). 

Ancak bu uygulama Nûr Suresi'nin inmesinden önceye aittir. Bu sure inince bekârlar için yalnız değnek, evli olanlar için sünnetle recm cezası belirlenmiştir (es-Serahsî, el-Mebsût, Beyrut 1398/ 1978, IX, 36 vd.).

Recim cezasıyla ilgili olarak şu bilgileri görüyoruz geleneksel kaynaklarda; 

Hz. Peygamber'in evli olarak zina edene recim cezası uyguladığı, tevatüre ulaşan hadislerle sabittir. Temelde kıyasa göre evlilere de yüz değnek (celde) cezası uygulanması gerekirken, bu konudaki hadislerle amel edilerek recim cezası öngörülmüştür.

Bu cezanın nasıl uygulanacağı da fıkıh kitaplarında mufassal (detaylı) bir şekilde açıklanıyor; 

“bir çukur kazılır, kadın boynuna kadar çukura gömülür (kimi kaynaklarda beline kadar) ve taşlanarak öldürülür. Taşlama sırasında Allah’ı anmak gerekir…”

Bu konuda dinimizin aslı kaynağı olan Kur’an ne diyor, zina suçunu işleyenlere nasıl bir ceza öngörüyor? 

İlgili ayetlere bakalım; 

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِئَةَ جَلْدَةٍ وَلَا تَأْخُذْكُم بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ  

Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz kırbaç vurunuz. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz Allah'ın cezasını uygulamakta size engel olmamalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun.

Görüldüğü üzere ayette fıkıhtaki gibi evli-bekar ayrım yapılmamakta ve her ikisi için de aynı ceza öngörülmektedir. Geleneksel anlayış ayette olmayan bir kelimeyi (bekar) ayetin çevirisine eklemek suretiyle anlamı değiştiriyor ve böylece Kur'an’da olmayan bir cezayı İslam’ın emri gibi sunuyor. 

Konuyla ilgili bir başka ayette ise şu ifadeyi görüyoruz; 

وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلاً أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ 

Sizden özgür iffetli kadınlarla evlenmeye güç yetiremeyenler, harpte elinize geçmiş kadınlar mümin gençlerle ile evlensinler. İnancınızı en iyi bilen Allah'dır. Hepiniz birbirinizdensiniz.  Öyle ise iffetli yaşamaları, sapmamaları ve gizli dost da tutmamaları sorumlularının izni olması şartıyla, onlarla evlenin, mehirlerini de uygun şekilde verin. Evlendikten sonra zina yaparlarsa, kendilerine özgür kadınlara verilen cezanın yarısı uygulanmalı. Bu, sıkıntıya girmekten korkanlarınız içindir. Sabrederseniz  (özgür iffetli kadınlarla evlenebildiğinize kadar )sizin için daha iyi. Allah Bağışlayandır, Rahimdir

Yukarıdaki ayetten anlaşılan kanaatimizce şudur; eğer zina suçunu işleyenler “özgür olan kadınlar” değil de savaş esirleri yani ayetin ifadesiyle “el altında olan kadınlar” olursa, Nur Suresinde geçen yüz değnek cezasının yarısı (elli değnek) uygulanacaktır. 

Kur’an ayeti, fıkıhta recim konusuyla ilgili olarak iki büyük hata yapıldığını göstermektedir; 

1. Kur’an'da zina için recim cezası hiçbir şekilde öngörülmemiştir

2. Zina cezası uygulamak için kriter bu suçu işleyenlerin evli ya da bekar olması değil, özgür veya esir olmasıdır.

Kur'an İlimleri Uzmanı / SoniA CİHANGİR

Kitaplar listesi