Hurafelerle bozulmuş öteki dinden İslam dinini de etkilemiş yanlış bilgilerden biri kadın (Havva) erkeğin sol kaburgasından yaratılması iddiasıdır. Havva adı Kuranda geçmiyor sadece Âdem'in adı Kuranda zikir edilmiş. Ama Tevrat ta ve bazı rivayetlerde Âdem'in eşi Havva adı ile geçmektedir. Tevrat'ta Havva'nın yaradılışı şöyle anlatılır.

"Ve Rab Allah dedi: Adam'ın yalnız olması iyi değildir; kendisine uygun bir yardımcı yapacağım. Ve Rab Allah, Adem'in üzerine derin bir uyku getirdi ve o uyudu, onun kaburga kemiklerinden birini aldı ve yerini otla doldurdu. Ve Rab Allah Âdem’den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratıp onu Âdem'e getirdi. Ve Adem dedi: Şimdi bu benim kemiklerimden kemik ve etimden ettir, bu insandan alındığı için ona "Nisa" ismi verilsin dedi. Ve Adem karısının ismini Havva koydu, çünkü bütün yaşayanların anası oldu." (Kitabı Mukaddes, Tekvin: 2/18-23)

Yine Yahudi hahamlarının yazdığı Talmud'da şu ayrıntı vardır.

"Havva, Adem'in on üçüncü kaburga kemiğinden yaratıldı."

Rivayetlerde de “Allah, Âdem uykuda iken Havva'yı onun aşağıdaki iki eğe kemiğinden yarattı" gibi geçiyor. Bu rivayetlerde aslında kadınların aşağılanması olayı var. Yamuk eğri bir kaburgadan yaratılan kadınlar fıtratında öyle yamukluk bulunuyor görüşü sunuluyor. Ve hatta durum böyleyse kadınları doğru yola sokmanın kendi yöntemleri olduğunu öğreten bir suru rivayetler de nakil edilmiş.

Kendimizi yormadan hemen ilgili ayete geçeceğiz:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا

Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da (aynı nefisten) eşini da yaratan, ikisinden ise pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinize karşı gelmekten sakının. Ve O’nun adı ile birbirinize dilekte bulunduğunuz şeylerde Allah’a karşı takva sahibi olun ve akrabalık haklarından sakının. Muhakkak ki Allah, üzerinizde sizi Gözetleyicidir. (Nisa 4:1)

Ayette geçen وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا / oَndan eşini yarattı ifadesini yanlış olarak O nu yani nefis’i, Âdem olarak algılıyorlar. Sonuçta Âdem'in eşi ondan yaratıldı diye kabul etmişlerdir. Ama ayette geçen مِنْهَا yani “Ondan” ifadesiyle “aynı şey-den” kast edilmektedir. Buradaki ifade “nefsin wahidetin” (tek nefis) ve ona giden “ha” zamiri dişi olmasına rağmen sadece ayetin Arapça ifadelerine dayanarak karşı tarafın görüşünü yanlış lamamız zor. Ama ayeti doğru anlamak ve yorumlamak için ilgili ayetleri bir araya getirip birlikte değerlendirmeliyiz:

İnsanoğlu yaratılışı ile ilgili ayetlere bakarsak Kuran da, kadın-erkek ayrımı yapmadan mutlak insanın topraktan yaratıldığı söylenir.

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن طِينٍ

Allah sizi çamurdan yarattı… (Enam 6:2)

Bu gibi birçok ayetlerde insanın çamurdan yaratıldığına deliller bulunuyor (Örneğin: Secde: 7, Müminun: 13, Sad: 71, Hicr: 26)

Görüldüğü gibi. Cenab-ı Hak, insanı tek bir maddeden, topraktan çamurdan yaratmıştır. Kadın ve erkeğin ayrı maddeden ve ayrı yerlerde yaratıldığını söyleyen tek bir ayet bulunmamaktadır.

Aslında kimin neden yaratılmış olması o kadar önemli değil, insanı insan yapan ona özellik veren ona Allah’ın ruhunun (mantık programının) yüklenmesidir ve bu Allah’ın insanoğluna olan bir ikramıdır.

Bu nimeti değerlendirme ölçüsü ise takva erdemliliktir:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

Ey insanlar, sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve bir-birinizle tanışmanız için sizi ırklara ve boylara ayırdık. ALLAH yanında sizin en değerliniz en erdemli olanınızdır. ALLAH Bilendir, Haberdardır. (49:13)

Ama bu gerçeği görmeyen zihinler her türlü yollarla illaki kadınları erkeklerden daha aşağı bir varlık olarak değerlendirmek istedikleri için ayetlerle oynayarak hem kendilerini hemde çevresinde bulunanları kandırmakla uğraşıyorlar.

Kur'an İimleri Uzmanı / Sonia CİHANGİR

 

Kitaplar listesi